شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

چگونه حرف زدن را به کودکمان بیاموزیم
چهار‌شنبه 28 مهر 1395

رده سنی : نوپا ,

به طور معمول تا سن ۱سالگی مکالمه با کودک فقط یک طرفه است و والدین حرف می زنند اما کودک خیلی نمی تواند صحبت کند، اما بعد از آن والدین شاهد یک سونامی سخنرانی خواهند بود


به طور معمول تا سن ۱سالگی مکالمه با کودک فقط یک طرفه است و والدین حرف می زنند اما کودک خیلی نمی تواند صحبت کند، اما بعد از آن والدین شاهد یک سونامی سخنرانی خواهند بود!

بین سنین 2 تا 3 سالگی کودک قادر می شود بسیاری از کلمات را حتي سریعتر از ما تلفظ کند. طبق آمار يك کودک به طور معمول در سن 2 سالگی، 20 تا 200 کلمه و در 3 سالگی تا 1000 کلمه را یاد می گیرد و می گوید.

اما کودکان به تنهایی قادر نیستند به این تعداد بالای کلمات دست یابند، والدین نقش بسیار مهمی در مهارت های زبان و گفتار کودک دارند. هرچه بیشتر کودک را به حرف زدن تشویق کنید در پیش دبستانی و بالاتر قادر است روان تر حرف بزند. هنگامی كه کودکان به مدرسه می روند معلمان از آن ها دایره لغات قوی را انتظار دارند.
اگر کودک شما در دوره ی نوپایی، پایه ی محکم و قوی نداشته باشد در آینده نمی تواند هم  سطح با معلم و دانش آموزان بالا بیاید.
خواندن برای کودک یکی از موثرترین و در عین حال راحت ترین کارها برای به حرف آوردن کودکان است اما در زیر قصد داریم به چند روش خلاقانه اشاره کنیم که همه ی آن ها سرگرم کننده هستند.

1- تقویت عضلات دهان و نحوه ی تلفظ حروف
با وجود اینکه کودک شما در حال یادگیری لغات است اما او به تمرین های بسیاری برای تقویت عضلات دهانش دارد تا بتواند کلمات را روان تر ادا کند، به نظر کار سختی می آید اما با چند ترفند ساده خواهید دید که چقدر راحت است.

آینه: کودک شما با شنیدن کلمات از شما یاد می گیرد که تلفظ هر کلمه به چه صورت است اما او زمانی بهتر می شود که در جلوی یک آینه بنشیند و حرکات دهانش را به هنگام تلفظ ببیند. سعی کنید با هم در مقابل آینه شعر بخوانید.

دستمال: دستمال به کودک شما کمک می کند تا نحوه ی تلفظ هر حرف را یاد بگیرد. یک دستمال را رو به روی دهان کودک بگیرید و از او بخواهید حرف "پ" را تکرار کند، او با دیدن تکان خوردن دستمال به هنگام حرف زدن، تشویق می شود تا حروف را به درستی تلفظ کند.

کره ی بادام زمینی: بله درست است کره ی بادام زمینی! اگر کودک به آن حساسیت ندارد مقداری از آن را بر پشت دو دندان جلوی کودک بگذارید و از او بخواهید با زبان به آن بزند و سعی کند آن را بخورد، در حین زبان زدن به کره بادام زمینی ، حروفی مثل "دال" یا "ت" را نیز تلفظ کند.


2- یاد گرفتن کلمات
مهمترین بخش در حرف زدن کودکان یاد گرفتن کلمات و معانی آن هاست که در زیر به چند روش برای تقویت دایره لغات کودکان می پردازیم.

تکرار کنید: سعی کنید یک کلمه را در جملات مختلف به کار ببرید تا ملکه ی ذهن کودکتان شود. مثلا " توپی که با آن بازی کردیم چقدر بزرگ بود"، " آن ماشینی که دارد رد می شود چقدر بزرگ است" اگر کودکتان باز هم نتوانست کلمات را در جای مناسب خودش به کار ببرد نگران نباشید، بعضی کودکان نیاز دارند تا کلمات را بیشتر بشنوند.

توصیف کنید: کلمات را به تنهایی به کار نبرید، همه چیز را توصیف کنید، بیان کردن احساس، طعم و ظاهر چیزهای اطراف ، کودک را تشویق می کند تا خلاقانه تر کلمات را به کار ببرد. مثلا اگر با کودکتان در میوه فروشی هستید یک سیب را بردارید و به کودکتان بگویید" این سیب گرد و قرمز است، بیا آن را لمس کنیم چه پوست صافی دارد" سپس از کودکتان بخواهید یک میوه ی دیگر را توصیف کند.

جملات را تکمیل کنید: وقتی کودک شما کلمه ای را ادا کرد شما آن را به یک جمله تبدیل کنید. مثلا اگر کودک گفت "گربه" شما بگویید " بله، این یک گربه است، این یک گربه ی سیاه است" شما حتی می توانید کودکتان را تشویق کنید تا خودش جمله را کامل کند مثلا بگویید " گربه مشغول به چه کاری است؟"

3- درک کلمات
قبل از آنکه کودکان بتوانند حرف بزنند باید یاد بگیرند که کلمات چگونه استفاده می شوند. آن ها باید بدانند که هرکلمه برای یک شی استفاده می شود یا برای یک عمل... در زیر چند فعالیت برای تقویت درک کلمات کودکان ارائه می دهیم.

از او بخواهید کاری را که شما می گویید انجام دهد: مثلا بگویید " توپ را بردار و به سمت من پرتاب کن" ، "خم شو و انگشتان پایت را لمس کن" در این سن کودک باید بتواند خواسته ی شما را بفهمد و دو کار را پشت سر هم انجام دهد.

پیدا کردن اشیا: یک شی را در جایی پنهان کنید و از کودک بخواهید با توجه به راهنمایی های شما آن را پیدا کند مثلا بگویید " پشت صندلی قرمز را ببین" "توی کابینت اول را بگرد". اگر کودک شما بیشتر از 3 سال سن دارد از او بخواهید اشیا را پنهان کند و با دادن سرنخ هایی شما را راهنمایی کند تا آن را پیدا کنید.

تعریف خلاصه ی داستان: اگر برای کودکتان یک کتاب داستان خواندید بعد از اتمام آن به اول داستان بروید و از کودک بخواهید تا تعریف کند چه اتفاق هایی در داستان افتاد. اگر جایی را فراموش کرد او را همراهی کنید مثلا بگویید " یادت می آید چرا آن پسر بچه داخل جعبه را نگاه کرد؟"


4-داشتن یک مکالمه ی کامل
هرچه کودک شما کلمات بیشتری بشنود بهتر یاد می گیرد و به کار می برد اما فقط مکالمه را منحصر به خود نکنید، مطئن شوید که کودک هم به اندازه ی کافی از این مکالمه استفاده می کند.

روان تکرار کنید: بعد از اینکه با کودک خود یک شعر خواندید، بار دیگر آن را تکرار کنید و این بار متن شعر را به آرامی و روان تر بخوانید تا کودک کلمات را درک کند و شعر را بدون ادای درست کلمات  و صرفا بر اساس ریتمش نخواند.

تلفن بازی کنید: یک تلفن اسباب بازی بگیرید و جلوی کودک تظاهر کنید که مشغول صحبت با پدرتان هستید، سپس تلفن را به کودک بدهید و از او بخواهید که او هم مثل شما با پدربزرگش صحبت کند، از شخصیت های مختلفی مثل همسایه، پرستار کودک و... در این بازی استفاده کنید تا کودک یاد بگیرد با هرشخص چگونه صحبت کند.

 او را بیشتر به پارک و شهر بازی ببرید: بگذارید کودکتان حرف زدن کودکان دیگر را بشنود. او مشتاق می شود تا به مکالمه با آن ها بپردازد. کودک شما نیاز دارد تا با دیگر کودکان مهارت گفتگو را از برگیرد. با این کار او نه تنها در مدرسه موفق تر است بلکه می تواند راحت تر با کودکان هم سنش ارتباط برقرار کند.

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تربیت کودک , آموزش حرف زدن , به حرف افتادن کودک ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است