شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

راه های تشویق کودکان به استفاده از دستشویی
پنجشنبه 22 مهر 1395

رده سنی : خردسال , نوپا ,

در اینجا دوازده روش موثر جهت از پوشک گرفتن و تشویق کودک به استفاده از لگن ارائه میشود ...

1- جدول درست کنید.
برای کودکتان یک جدول درست کنید و روزهای هفته را در آن بنویسید، سپس برای هرروز یک خانه ی خالی بگذارید تا هربار کودکتان توانست از لگن استفاده کند یک برچسب در خانه ی خالی بچسباند. می توانید جدول را با شخصیت های مورد علاقه ی کودکتان تزیین کنید تا برایش جذابتر باشد.

2-خاطرات تلاش کودکتان را بنویسید.
یک دفترچه خاطرات رنگارنگ بخرید و یا درست کنید، سپس در آن از خاطرات کودکتان از زمانی که شروع کرد پوشک را کنار بگذارد تا زمانی که استفاده از لگن را به خوبی یاد گرفت یادداشت کنید. از کودکتان بخواهید شما را در نوشتن این خاطرات همراهی کند و حتی در برخی صفحات آن نقاشی بکشد.

3- کتاب رنگ آمیزی تهیه کنید.
برای کودکتان یک کتاب رنگ آمیزی بگیرید و به او اجازه دهید هر بار بعد از استفاده از لگن یک صفحه ی آن کتاب را رنگ کند.

4- کتاب بخرید.
کتاب می تواند یکی از بهترین مشوق ها برای کودک باشد. بهتر است کتاب هایی را فقط مختص زمان دستشویی برای کودک بگیرید و برای آن ها جایی در دستشویی درست کنید تا کودک هردفعه با یکی از آن ها سرگرم شود. می توانید به همراه کودک خود به یک کتابفروشی بروید و هر کتابی که بیشتر برای او هیجان انگیز بود بخرید.

5- عروسک بیبی بورن بخرید.
برای کودکتان یک عروسک بخرید که قابلیت آب خوردن و دستشویی کردن داشته باشد. این عروسک ها معمولا به همراه خود لگن نیز دارند، بنابراین کودک شما می تواند به عروسکش یاد دهد که چگونه از لگن استفاده کند و خودش هم راحت تر می تواند یاد بگیرد.

6-فضای دستشویی را تزیین کنید.
شما باید فضای دستشویی را برای کودک خود جذاب کنید تا بتواند برای مدتی آن جا را تحمل کند. برچسب هایی از شخصیت های مورد علاقه کودکتان را به دیوارها بچسبانید، همچنین می توانید با آویزان کردن آویزهای جذاب به دستگیره ی در دستشویی، کودک را راغب سازید تا به سمت در برود و از لگن استفاده کند.

7- شورت های جذاب بخرید.
شما می توانید با خرید شورت هایی که عکس شخصیت های محبوب کودکتان را دارند او را تشویق به استفاده از شورت کنید. ممکن است در ابتدا کودک بخواهد شورت را روی پوشک بپوشد اما او را زور نکید، بگذارید هرطور دوست دارد عمل کند و پس از مدتی خواهید دید که چطور پوشک را کنار می گذارد.

8- آب لگن را رنگی کنید.
آب درون لگن را با رنگ خوراکی قرمز یا آبی رنگ کنید، هنگامی که کودک در آن ادرار کند آب به رنگ نارنجی یا سبز در می آید و یکجور سرگرمی برای کودک می شود. کودک تشویق می شود تا برای تغییر رنگ آب در آن دستشویی کند و کم کم برای او تبدیل به یک عادت می شود.

9- ظرف خوراکی تهیه کنید.
یک ظرف خوراکی مخصوص بخرید و هر بار که کودک از لگن استفاده کرد آن را با اسمارتیز یا بیسکویت یا هر خوراکی هیجان انگیز دیگر پر کنید. کودک هربار پس از استفاده از لگن مشتاق است که ببنید ظرف با چه چیزی پر خواهد شد.

10- جعبه ی جایزه بسازید.
یک جعبه ی هیجان انگیز برای کودک خود درست کنید و آن را پر از اسباب بازی ها و برچسب های رنگارنگ کنید و به کودکتان اجازه دهید پس از هر بار استفاده از لگن ، چیزی از درون جعبه برای خود بردارد.

11- لگن را تزیین کنید.
لگن کودکتان را خاص کنید. به کودکتان اجازه دهید هرطور که دوست دارد لگنش را تزیین کنید، روی آن نقاشی بکشد و یا برچسب بچسباند و یک لگن مخصوص خودش را درست کند. این کار کودک را برای استفاده از لگنی که خودش آن را تزیین کرده بیشتر هیجان زده می کند.

12- از وسایل مورد علاقه ی کودک کمک بگیرید.
اگر کودکتان به اسباب بازی خاصی علاقه دارد اجازه دهید آن را با خود به حمام ببرد و با آن بازی کند. بودن آن وسیله به کودک شما حس امنیت می دهد.

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تربیت کودک , از پوشک گرفتن , استفاده از لگن کودک ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است