شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

چند رفتار بد کودک که نباید از آن چشم پوشی کنید
جمعه 16 مهر 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا ,

در اینجا شش رفتار بد کودک که نباید از آنها چشم پوشی کرد به همراه راه حل های آن ارائه می گردد ...

1- کودک حرف شما را قطع می کند.
ممکن است کودک شما برای پرسیدن یک سوال و یا حرف زدن در مورد موضوعی بسیار هیجان زده باشد، اما اگر شما به او اجازه دهید برای گفتن آن، حرف شما را قطع کند در واقع او را عادت می دهید تا به حرف دیگران توجهی نکند و همچنین نتواند زمانی که شما مشغول کاری هستید خودش را سرگرم کند. در نهایت او فکر می کند که همیشه باید مرکز توجه همه باشد و تحمل بی توجهی را نخواهد داشت.

راه حل: دفعه ی بعدی که می خواهید یکی از دوستانتان را ببینید و یا با او تماس بگیرید به کودک خود بگویید ساکت باشد و حرف شما را قطع نکند. شما باید او را با یک فعالیت سرگرم کنید و همچنین می توانید به او اسباب بازی مورد علاقه اش که فقط گاهی اوقات اجازه دارد با آن بازی کند را بدهید. اگر او مدام به بازوی شما می زند تا چیزی به شما بگوید از او بخواهید آرام بر روی صندلی بنشیند و منتظر باشد تا تلفن شما تمام شود، البته نباید فراموش کنید که بعد از اتمام صحبتتان حتما از او بخواهید حرفش را به شما بگوید.


2- کودک رفتارهای خشن دارد.
شما موظفید هنگامی که کودکتان در حال مشت زدن به هم بازیش است مداخله کنید و جلوی او را بگیرید، شما نباید نسبت به کارهای پرخاشگرانه ی کودکتان مثل هل دادن بچه ها و یا نیشگون گرفتن آن ها بی اعتنا باشید. اگر الآن دخالت نکنید، پرخاشگری تا سن 8 سالگی تبدیل به یک عادت همیشگی خواهد شد. او این باور را پیدا می کند که آسیب زدن به دیگران یک مسئله ی پذیرفته شده است.

راه حل: شما باید سریع در برابر این رفتار کودک برخورد کنید، او را به کناری ببرید و بگویید "کار تو به دوستت صدمه زد، اگر او با تو این کار را بکند چه احساسی پیدا می کنی؟" به او بفهمانید صدمه زدن به دیگران اصلا قابل قبول نیست. دفعه ی بعدی که خواست با دوستش بازی کند به او یادآوری کنید که رفتار خشن انجام ندهد، با او تمرین کنید که هروقت عصبانی شد به جای پرخاشگری حرف بزند و مشکلش را حل کند. اگر باز هم این کار را تکرار کرد بازیشان را قطع کنید.


3- کودک تظاهر می کند که صدای شما را نمی شنود.
ممکن است شما چند بار از کودکتان بخواهید کاری را که دوست ندارد انجام دهد مثلا اینکه سوار ماشین شود و یا اسباب بازی هایش را جمع کند و او کاملا نسبت به شما بی توجه باشد و حتی جوابتان را هم ندهد، طوری رفتار کنید که انگار این بی اعتنایی برایتان مهم نیست. آنقدر درخواستتان را تکرار کنید تا بالاخره کودک از خود عکس العملی نشان دهد. اگر اجازه دهید که کودکتان این رفتار را ادامه دهد، در آینده تبدیل به یک کودک گستاخ و غیرقابل کنترل خواهد شد.

راه حل: به جای اینکه از آن سر اتاق با کودک خود حرف بزنید، به سمت او بروید و درخواستتان را کاملا رو در رو انجام دهید. نگاه او را به سمت خود بیاورید و منتظر شنیدن " چشم مامان" باشید. دستتان را بر روی شانه اش بگذارید، اسمش را صدا کنید و حتی اگر مشغول دیدن تلویزیون است آن را خاموش کنید تا بفهمد باید به شما توجه کند.


4- کودک هرکاری را به تنهایی انجام می دهد.
این بسیار خوشایند است که کودکتان یاد بگیرد خودش غذایش را بخورد و یا سی دی کارتون را درون دی وی دی بگذارد، اما اگر به او اجازه دهید تمام کارها از جمله کارهایی که نیاز به نظارت و وجود شما دارد را انجام دهد کودک یاد نمی گیرد که باید قوانین خانه را رعایت کند. ممکن است به نظر شما خیلی خوب باشد که کودکتان خودش بالای کابینت می رود و بیسکوییت بر می دارد اما کافیست صبر کنید تا او 8ساله شود و ببینید چقدر راحت بدون اینکه از شما اجازه بگیرد به خانه ی دوستش که 3 خیابان آن ورتر است خواهد رفت.

راه حل: برای خانه قوانینی بگذارید، همه ی آن ها را کامل برای کودکتان توضیح دهید و از او بخواهید از آن ها سرپیچی نکند. مثلا اگر کودک بدون اجازه تلویزیون را روشن کرد آن را خاموش کنید و به او بگویید باید قبل از این کار از شما اجازه می گرفت چون یک قانون است و همه ی قوانین باید رعایت شوند.


5- کودک رفتارهای بد کوچک دارد.
ممکن است فکر کنید پشت چشم نازک کردن کودکتان و یا با صدایی مغرورانه حرف زدن مشکل چندان بزرگی نیست اما این رفتار ها زمانی که کودک به مدرسه برود و از دانش آموزان بزرگتر از خود تقلید کند به اوج خواهد رسید. بسیاری از والدین به این رفتارها بی اعتنا هستند چون فکر می کنند گذرا هستند. اما اگر با آن برخورد نکنید به زودی کودکی خواهید داشت که قادر نیست با دوستان و حتی معلمانش سازگاری داشته باشد.

راه حل: کودک خود را از رفتارش آگاه کنید. مثلا بگویید" وقتی پشت چشم نازک می کنی به نظر می آید که حرف های من برایت اهمیت ندارد" این حرف کودک شما را ناراحت نمی کند اما به او نشان می دهد که رفتارش در نظر دیگران چگونه است. اگر باز هم این رفتارها را ادامه داد به او بی توجهی کنید. مثلا اگر حرفش را گستاخانه می زند به او بگویید " زمانی که اینطوری صحبت می کنی گوش های من چیزی نمی شنوند، هروقت برای خوب صحبت کردن آماده شدی گوش های من هم خوب می شوند."


6- کودک مسائل را بیش از حد بزرگ می کند.
ممکن است این مشکل بزرگی به نظر نیاید زمانی که کودک شما می گوید تختش را کامل مرتب کرده در حالی که رو تختی اش را هم به درستی روی تخت نکشیده، و یا اینکه به دوستش بگوید به دیزنی لند رفته در حالی که تا به حال حتی سوار هواپیما هم نشده است. اما این بسیار مهم است که با هر دروغی کاملا مستقیم برخورد کنید. دروغ گفتن برای کودک شما مثل آب خوردن می شود زمانی که بفهمد با دروغ می تواند خودش را بهتر نشان دهد، یا می تواند از انجام کارهایی که دوست ندارد سر باز زند، ویا از عواقب اشتباهاتی که انجام داده فرار کند.

راه حل: زمانی که کودکتان دروغی گفت در کنار او بنشینید و با اوحرف بزنید، مثلا بگویید " رفتن به دیزنی لند خیلی هیجان انگیز است و شاید بتوانیم یک روز به آن جا برویم اما تو نباید به دوستت می گفتی که به آنجا رفتی در حالی که واقعا نرفتی!" به او بفهمانید که اگر همیشه دروغ بگوید دیگران دیگر هیچ کدام از حرف هایش را باور نخواهند کرد. انگیزه ی او از دروغی که گفته است را پیدا کنید و به او نشان دهید که با دروغ هیچگاه به هدفش نمی رسد. اگر او به دروغ گفت که دندان هایش را مسواک زده به اون نشان دهید که هنوز دندان هایش کثیف است و دهانش بو می دهد و از او بخواهید دوباره دندان هایش را مسواک بزند.

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : پرورش کودک , تربیت فرزند , روانشناسی کودک , فرزند پروری , کودک دروغگو , رفتار بد کودک , کودک پرخاشگر ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است