شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

7 راه برخورد با کودک کم اشتها
یکشنبه 11 مهر 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا ,

متاسفانه بد اشتهایی یکی از مشکلات بزرگی است که برخی والدین با آن رو به رو می شوند و حتی تا چندین سال با آن دست و پنجه نرم می کنند ..
 
همه ی پدران و مادران دوست دارند کودکشان خوش اشتها باشد وتمام خوراکی های مغذی را مصرف کند اما متاسفانه بد اشتهایی یکی از مشکلات بزرگی است که برخی والدین با آن رو به رو می شوند و حتی تا چندین سال با آن دست و پنجه نرم می کنند. در زیر به 7روش برای پایان دادن به این مشکل اشاره خواهیم کرد:


1- یک آشپز در اختیار نباشید!
زمان سرو غذا به کودک خود بگویید "این غذایی است که ما برای شام داریم، تو مجبور نیستی آن را بخوری اما غذای دیگری هم نداریم" به کودکتان اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد که آن غذا را بخورد و یا تا وعده ی غذایی بعدی صبر کند. البته این کار به شما هم کمک می کند تا بتوانید با علایق او آشنا شوید و در آشپزی خود ذائقه ی آن ها را هم در نظر بگیرید. اما شما نباید جوری رفتار کنید که کودکتان فکر کند شما آشپز او هستید و هرچه او بخواهد برایش درست می کنید. والدین باید بدانند که کودکان با نخوردن 1 یا 2 وعده مریض نمی شوند اما برخی والدین گمان می کنند  اگر کودک آن ها یک وعده غذا را از روی لجبازی نخورد می میرد!

2- انواع مزه ها را امتحان کنید.
درست است که اکثر کودکان روی مزه ها حساس هستند و طعم های به خصوصی را دوست دارند اما این بدان معنا نیست که شما باید همیشه ماکارونی کودکتان را با کره درست کنید حتی اگر کودکتان روی آن پافشاری کند. اتفاقا به همین دلیل است که شما باید غذایتان را با انواع مزه ها و چاشنی ها امتحان کنید، کودکان به خاطر چشایی حساسشان، به سرعت جذب مزه های خوب می شوند. ممکن است کودک شما سیر و یا زیتون را دوست نداشته باشد، اما فقط کافی است مقدار بسیار کمی از این ها را در غذای خود استفاده کنید تا طعم غذا تغییر کند و ببینید که کودکتان چقدر از آن غذا خوشش می آید .

3- از حقه استفاده کنید.
برخی خوراکی ها از جمله سبزیجات توسط بیشتر کودکان رد می شوند، اما گنجاندن این خوراکی ها در وعده های غذایی بسیار مهم است. مسلم است که اگر شما بخواهید با زور و تهدید آن ها را به خورد کودکتان بدهید او بیشتر لج می کند و امکان ندارد به آن لب بزند چراکه می داند برنده ی این مشاجره ها او خواهد بود. شما می توانید این خوراکی ها را با غذاهایی که کودکتان دوست دارد سرو کنید، اینطوری او هیجان بیشتری برای خوردن آن خواهد داشت. یکی دیگر از حقه ها این است که همیشه این خوراکی ها را در زمانی که کودکتان بسیار گرسنه است جلوی او بگذارید، خواهید دید که او چگونه همه ی آن ها را می خورد.

4- سعی کنید باهم غذا بخورید.
کودکانی که با والدین خود غذا می خورند رژیم غذایی سالم تری خواهند داشت. این بدان معنا نیست که شما هرشب خودتان را مجبور کنید که با کودکتان غذا بخورید اما هرزمان که وقت داشتید این کار را انجام دهید. البته باید این را هم در نظر بگیرید که کودکان نمی توانند خیلی پشت میز غذا بنشینند و زود خسته می شوند بنابراین حتی الامکان سریعتر غذایتان را بخورید. با این کار کودک شما وقتی می بیند شما در حال خوردن هستید خودش هم میل به خوردن پیدا می کند.

5- او را مجبور به خوردن نکنید.
اگر کودکتان با خوردن غذایی حالت تهوع پیدا می کند او را مجبور به خوردن نکنید! اکثر ما این تجربه ی تلخ را در کودکیمان داشته ایم که مجبور بودیم با زور والدینمان غذایمان را تا آخر بخوریم و در نهایت حالت تهوع شدیدی پیدا می کردیم. اما شما این کار را با کودکتان نکنید. از او بخواهید یک قاشق از غذایش را بخورد و اگر حالش بد شد دیگر ادامه ندهد. اگر او را مجبور به خوردن کنید او بیشتر لجبازی می کند و حتی ممکن است خاطره ی حال بدی که از خوردن آن غذا پیدا کرده است او را برای همیشه از آن غذا متنفر کند.

6- برای دسر کودک هم جایی نگه دارید.
این یک واقعیت است که دسر همیشه از خود غذا خوشمزه تر است. کودکان عاشق بستنی و شیرینی هستند. اینکه آن ها بدانند بعد از غذایشان یک دسر خوشمزه در انتظار آن هاست آن ها را تشویق به خوردن غذای اصلیشان می کند. بنابراین بهتر است همیشه مقدار غذا را اندازه ای در نظر بگیرید که کودک بتواند بعد از آن هم دسرش را بخورد.

7- از تهدید استفاده کنید.
دقت کنید زمانی که هیچ کدام از راه حل های بالا جواب نداد این کار را انجام دهید. تهدید کردن به طور کلی کار درستی نیست و کودکتان را هم بد عادت می کند اما زمانی که هیچ راه دیگری برایتان وجود نداشته باشد می تواند کمک بزرگی برای شما باشد. مثلا به او بگویید فقط زمانی که غذایت را تمام کنی می توانی بستنی بخوری. یکی از مرموزانه ترین روش ها این است که به او بگویید اگر غذایت را نمی خوری آن را به برادرت و یا کودک همسایه می دهم، کودکان حس رقابت بسیاری با یکدیگر دارند و گفتن این جمله کافی است تا این حس را تحریک کنید و او برای اینکه کودک دیگری به غذایش دست نزند آن را خواهد خورد.


گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تغذیه کودک , کودک بد غذا , بچه بد غذا , کودک کم خوراک , درمان کودک بد غذا , کودک بی اشتها , درمان کم اشتهایی کودک , کودک کم اشتها ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است