شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

10 جمله آموزنده برای کودکان
دوشنبه 05 مهر 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا ,

والدین باید آگاه باشند که به کودکشان چه حرفی می زنند و طرز بیانشان چگونه است. حرف ها و مکالمات شما شخصیت شما را می سازند

والدین باید آگاه باشند که به کودکشان چه حرفی می زنند و طرز بیانشان چگونه است. حرف ها و مکالمات شما شخصیت شما را می سازند. اولین جملاتی که کودک شما آن ها را می فهمد جملاتی است که از زبان شما می شنود و شما تنها کسی هستید که قادر به تغییر این جملات و نحوه ی بیان آن هایید.
در زیر به 10جمله ی شگفت انگیز برای شروع این تغییر می پردازیم:


1- از تو خوشم می آید
دقت کنید این جمله با "دوستت دارم" متفاوت است، دوستت دارم یک علاقه ی کلی است اما این جمله می گوید "من از شخصیت تو خوشم می آید"، بهتر است از هر دو جمله استفاده کنید


2- تو خیلی زود یاد میگیری
یاد گرفتن یک امر طبیعی است و کودکان در این کار واقعا شگفت انگیز هستند. هر حرفی که شما به هنگام آموزش به کودک خود می گویید به راحتی در یادگیری او در آینده تاثیر می گذارد. جملات شما حتی می تواند یادگیری را برای کودکتان سخت و خسته کننده کند.


3- ممنونم
آداب و معاشرت ساده، به نشانه احترام است. مهارت های اجتماعی در زندگی حیاتی است و بهترین زمان برای آموزش آن ها همین دوران کودکی است، از کودکتان تشکر کنید و به او یاد دهید برای لطف دیگران از آن ها تشکر کند.


4-موافقي؟
این کار را با توافق های کوچک و ابتدایی شروع کنید و به کودک یاد دهید که همکاری و توافق در خانواده به چه صورت است. به توافق رسیدن در خانواده چارچوبی برای حل مشکلات درست می کند.


5- بیشتر برایم بگو
این جمله به کودک شما کمک می کند که افکار، احساسات و ایده های خود را با شما در میان بگذارد. همچنین با این کار کودک شما گوش کردن را می آموزد.


6- بیا کتاب بخوانیم
خواندن برای کودکان مزایای فراوانی دارد. خواندن کتاب، علاقه به یادگیری را در کودک شما افزایش می دهد و علاوه بر آن او را با دنیای اطرافش آشنا می سازد. همچنین برای مدت کوتاهی خود و کودکتان را به درون دنیایی دیگر به دور از هر مشکل و ناراحتی می برد.


7- همه ی ما اشتباه می کنیم
اشتباه برای همه اتفاق می افتد، هیچکس کامل نیست! مقابله با مشکلات و درس گرفتن از اشتباهات، از مهارت های ضروری زندگی است. هنگامی که در زندگی اشتباهی را مرتکب  شدید به کودکتان بگویید و نشان دهید که این آخر دنیا نیست.


8- معذرت می خواهم
این یکی از ضروری ترین جملاتی است که کودک شما باید یاد بگیرد، خود شما هم باید از کودکتان عذرخواهی کنید، مهم نیست او چندسال دارد، در هر صورت باید بداند که معذرت خواهی سن و سال و مکان و زمان خاصی ندارد.
البته خیلی بهتر است که به او یاد دهید همیشه طوری رفتار کند که نیازی به عذرخواهی بعد از آن نداشته باشد.


9- نظر تو چیست؟
شما باید به کودک خود این فرصت را بدهید که با تمام وجود حس کند عضوی از این خانواده است. به او اجازه دهید که نظرش را بگوید و مسئولیت آن را نیز بر عهده بگیرد.


10- بله
ممکن است در ذهن شما جواب سوال و درخواست کودکتان "نه" باشد، اما سعی کنید از این کلمه استفاده نکنید، گزینه های زیادی می توانند جایگزین آن باشند! شما با گفتن یک "بله اما..." می توانید به راحتی دلیلی برای کودکتان بیاورید و او را از درخواستش منصرف کنید.

 

 

 

 

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تربیت کودک , پرورش کودک , فرزند پروری , روانشناسی کودک ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است