شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

5 باور غلط در مورد غذاهای چاق کننده کودک
سه‌شنبه 30 شهریور 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا ,

در سوپرمارکت ها انواع و اقسام خوراکی ها وجود دارد و خیلی از والدین خوراکی هایی را انتخاب می کنند که در تبلیغ آن ها از سلامت محصول تعریف شده است اما آن ها نمی دانند که همین خوراکی ها باعث چاقی کودکانشان می شوند...

 چاقی در کودکان نسبت به 30 سال گذشته 2برابر شده است . بسیاری از والدین درگیر این هستند که چرا کودکشان مدام در حال وزن اضافه کردن است. در واقع وجود انتخاب های زیاد است که ما را در یافتن غذاهای سالم گمراه می کنند.

در سوپرمارکت ها انواع و اقسام خوراکی ها وجود دارد و خیلی از والدین خوراکی هایی را انتخاب می کنند که در تبلیغ آن ها از سلامت محصول تعریف شده است اما آن ها نمی دانند که همین خوراکی ها باعث چاقی کودکانشان می شوند.

پیشنهاد می کنم به این 5 باور غلط غذایی که از عوامل اصلی چاقی در کودکان است توجه کنید:


1- محصولات خوراکی با برچسب هایی مثل "رژیمی"، "فاقد گلوتن" و "ارگانیک" انتخاب های سالمتری هستند!
غذاهای دارای برچسب ممکن است شما را در سالم بودن آن ها گمراه کنند. در انتخاب غذای کودک خود حتما به مواردی چون سدیم، شیرین کننده های مصنوعی، ارزش غذایی و کالری دقت کنید، این موارد نقش مهمی در سالم بودن آن محصول دارند. سدیم می تواند منجر به فشار خون بالا شود حتی در کودکان! کاهش سدیم به خصوص برای کودکانی که اضافه وزن دارند از ابتلا به بیماری های قلبی در آینده جلوگیری می کند. شیرین کننده های مصنوعی اشتهای بچه ها را بیشتر می کنند و در نتیجه مقدار کالری مصرفی آن ها بیش از حد نیازشان می شود. علاوه بر این کودکان باید مواد مغذی خاصی را از خوراکی خود دریافت کنند. یک وعده ی غذایی با کالری کمی بالاتر از حد نیاز در صورتی انتخاب سالمی است که شامل مقدار قابل توجهی ویتامین A,B,C,D  ، آهن و کلسیم باشد.


2- آبمیوه یک نوشیدنی سالم برای کودکان است!
بسیاری از والدین بر این باورند که چون میوه خوراکی خوبی است پس آبمیوه هم بسیار مفید است. در حالی که این نوشیدنی شیرین پرکالری می تواند نقش مهمی در افزایش وزن داشته باشد! بحث هایی در این مورد شده که آبمیوه ها غنی از انواع ویتامین ها هستند اما بهتر است به کودک خود همان میوه را بدهید که دارای فیبری است که در حالت آبمیوه آن را از دست می دهد. علاوه بر این ها، کالری بیش از حد آبمیوه موجب سیری کودکان می شود و در نتیجه آن ها از فواید غذاهای جامد حاوی فیبر، پروتئین، چربی های سالم بی بهره می مانند.


3- غلات، خوراکی مناسبی برای شروع روز کودکان هستند!
درست کردن صبحانه با غلات روشی راحت و خوشمزه است، اما باید بدانید بسیاری از خوراکی های حاوی غلات عرضه شده در بازار بیش از حد مجاز قند دارند. این خوراکی ها گول زننده هستند، ممکن است مواد سازنده ی آنها مانند ویتامین ها و غلات سبوسدار، به نظر سالم بیایند اما قند بیش از حد این خوراکی ها بسیار مهمتر است. گلوکز اضافی می تواند به افزایش سریع قند خون و همچنین افزایش مصرف کالری منجر شود! والدین باید حواسشان را جمع کنند تا مواد قندی گول زننده ای همچون عسل طبیعی، نیشکر ارگانیک و یا ملاسون آلی آن ها در تشخیص سالم بودن خوراکی گمراه نکنند.
گزینه های بهتر برای صبحانه، مثل میوه، ماست کم چرب، تخم مرغ، و بلغور جو دوسر، به بچه ها انرژی بیشتری برای آغاز روزشان خواهند داد.


4- نان سبوسدار سالم ترین نان است!
برخلاف باور بسیاری از مردم، تفاوت های بسیار ناچیزی میان نان سفید و نان سبوسدار وجود دارد. هردوی آن ها حاوی سطح بالایی از گلوکز هستند که مانند هم وارد جریان خون می شود. این مشکل نه تنها موجب افزایش وزن، بلکه بدتر از آن منجر به بیماری های خطرناکی همچون دیابت در کودک شما می شود! اگر روی بسته بندی نان برچسب " حاوی سبوس" را دیدید بدان معنا نیست که شامل غلات سالم مورد نیاز کودک شماست. توجه  داشته باشید که پروسه ی تولید نان سبوسدار به طور کلی فیبر آن را نیز از بین می برد.


5- ماست چکیده یک انتخاب سالم برای دسر است!
ماست چکیده می تواند جایگزین بهتری برای بستنی باشد اما بدان معنا نیست که بهترین گزینه است. با اینکه اغلب ماست های
چکیده کم چرب هستند اما بیشتر از چیزی که مردم فکر می کنند کالری دارند. یک فنجان بزرگ ماست چکیده بدون هیچ گونه چاشنی، حاوی 380کالری و 76 گرم قند است.  بیشتر کودکان چاشنی های شیرین را برای ماست چکیده ترجیح می دهند که می تواند به اندازه ی بستنی چاق کننده باشد. اضافه کردن طعم دهنده، آب نبات و یا شربت مصنوعی منجر به افزایش سطح قند می شود. به جای آن ها، از میوه ها به عنوان چاشنی استفاده کنید، میوه ماست را بدون اضافه کردن قند مضر شیرین می کند و علاوه بر آن مطمئن شوید که از مقدار کمی پروتئین استفاده می کنید تا کالری خوراکی افزایش پیدا نکند.

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تغذیه کودک , سلامت کودک , کودک سالم , کودک چاق , غذاهای چاق کننده ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است