شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

آیا تفکیک اسباب بازی برای دختران و پسران کار صحیحی است ؟
چهار‌شنبه 24 شهریور 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا , شیرخوار ,

از قدیم همیشه تفاوت هایی میان وسایل بازی دختران و پسران وجود داشته، رنگ صورتی برای دخترها و رنگ آبی برای پسرها...اما آیا واقعا این تفکیک سازی کار درستی است؟

از قدیم همیشه تفاوت هایی میان وسایل بازی دختران و پسران وجود داشته، رنگ صورتی برای دخترها و رنگ آبی برای پسرها...اما آیا واقعا این تفکیک سازی کار درستی است؟

در واقع مشکل رنگ آبی یا صورتی نیست، وسواس بیش از حد والدین است که مشکل ساز می شود. این والدین هستند که فکر می کنند "باربی برای دختران و ماشین برای پسران است" اگرنه خود کودک فقط به دنبال بازی است.

بازی برای کودکان هم یک نوع کار و مشغولیت است و هم دریچه ای به درون روح آن ها. والدین احساسات خود را وارد دنیای کودکان می کنند و بی رحمانه دید آن ها را نسبت به وسایل بازی تغییر می دهند، برای یک کودک عروسک می تواند همه چیز باشد، نه فقط بچه ای برای مراقبت کردن از آن!
والدینی که کودک خود را در حال غذا دادن به یک کامیون پلاستیکی و یا استفاده از قاشق به جای تلفن دیده اند باید کاملا این قضیه را درک کنند که کودک درک درستی از واقعیت اسباب بازی ندارد، بازی های او وابسته به تخیلات است و او صرفا می خواهد بازی کند.

والدین باید بچه ها را تشویق کنند که به سمت علایق خود بروند. آن ها باید احتیاجات فردی کودکشان را کشف کنند، برای مثال برخی از کودکان اسباب بازی بی صدا را دوست دارند، بعضی ها اسباب بازی های خاصی را ترجیح می دهند مثل انواع حیوانات پلاستیکی...بعضی دیگر اسباب بازی های صدادار را دوست دارند و برخی همه نوع اسباب بازی را می پسندند. دادن آزادی عمل به کودکان به هنگام بازی و قضاوت نکردن آن ها اولین اصلی است که هر پدر و مادری باید یاد بگیرد. اگر دختر کوچک شما علاقه ی زیادی به شخصیت های قهرمان مثل بتمن و سوپرمن نشان داد جلوی او را نگیرید و یا اگر پسر شما دوست دارد عروسک اسب های مهربان را داشته باشد باز هم جایی برای نگرانی نیست! این را بدانید که کودکان مدام در حال تغییر سلیقه هستند و هیچ علاقه ای در آن ها ثابت نمی ماند.
البته اسباب بازی هایی هم وجود دارند که به لحاظ جنسیتی خنثی هستند مانند لوگوها  و حیوانات...برخی از متخصصان کودک عقیده دارند بهتر است کودکان در هر سن و با هر جنسیتی که هستند ازین نوع اسباب بازی هم داشته باشند اما باز هم دلیل نمی شود که اسباب بازی های جنس مخالف را استفاده نکنند و خود را محدود سازند.
بنابراین اگر می خواهید نقش مثبتی به عنوان والدین برای کودک خود داشته باشید همواره آن ها را تشویق کنید که به سمت علایق خود بروند و بتوانند شور و هیجان خود را هرطور که دوست دارند بروز دهند.

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تربیت کودک , پرورش کودک , تربیت فرزند , روانشناسی کودک , اسباب بازی کودک , اسباب بازی دخترانه , اسباب بازی پسرانه , چه اسباب بازی بخریم ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است