شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

جایگزین های مناسب تنبیه بدنی
یکشنبه 17 مرداد 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا ,

تنبیه بدنی اثرات سوء زیادی بر کودک و رابطه کودک با والدین ایجاد می کند . بنابراین باید جایگزین های مناسبی را به جای تنبیه بدنی انتخاب کنید

گرفتن امتیاز از کودک

گرفتن مزایا از کودک تاثیرش خیلی بیشتر از کتک زدن است و اثری طولانی مدت دارد . در تنبیه بدنی ، کودک پس از مدتی سود و زیان تنبیه را محاسبه می کند و به این فکر می کند که آیا کاری که انجام می دهد ارزش مثلا یک سیلی را دارد یا نه . و اگر از نظرش ارزش داشته باشد ، حتما آن کار را انجام خواهد داد . اما اگر شما به جای تنبیه یک امتیاز را از او بگیرید ، او متوجه خواهد شد که باید هزینه بیشتری بابت آن کار داد و از ادامه آن کار منصرف خواهد شد .یک امتیاز را از او بگیرید مثلا امتیاز رفتن به پارک ، و به او بگویید که اگر رفتارش را اصلاح کند ، آن امتیاز را به او پس خواهید داد

نادیده گرفتن

وقتی فرزند شما اذیت می کند و شما را ناراحت می کند ، به جای عصبانی شدن ، بهتر است نادیده بگیرید ، چرا که نادیده گرفتن موثرتر از عکس العمل نشان دادن می باشد. البته در مورد رفتارههای خطرناک نادیده گرفتن صحیح نیست ولی لازم هم نیست که در برابر همه رفتارهایی که کودک جهت جلب توجه انجام می دهد ، توجه کنید.

اگر کودک سعی دارد با جیغ و داد و بهانه گیری ، توجه تان را جلب کند ، به او توجه نکنید . بعد از دقایقی برایش توضیح دهید که خواسته اش را با شما مطرح کند و شما حرفهایش را می شنوید.

کتک مهارت نمی آموزد

مساله این است که تنبیه بدنی هیچ مهارتی را به کودک آموزش نمی دهد. مثلا اگر کودک شما کودک کوچکتر از خود را کتک زد و شما نیز او را کتک زدید، مهارت حل مسئله را به او یاد نداده‌اید.

کودک باید برخی مهارت ها مانند مهارت حل مساله و مهارت کنترل احساسات را یاد بگیرد . با آموزش این مهارت ها توسط والدین ، خیلی از رفتارهای سوء کودک برطرف می شود

 

پاداش به رفتار خوب

به رفتارهای خوب کودکتان ، پاداش دهید . تقویت رفتارهای خوب، رفتارهای بد را سریع‌تر از بین می‌برد.
هرازگاهی کودکتان را با یک پاداش غافلگیر کنید تا انگیزه ای جدید برای اصلاح رفتارهای بد پیدا کند و به جای تمرکز روی رفتارهای بد ، روی رفتارهای خوب تمرکز کند.

تعریف و تمجید

به رفتارهای خوب کودک در طول روز توجه کنید و با دیدن هر رفتار مثبت ، از فرزندتان تعریف و تمجید کنید. مثلا اگر او در حال بازی مسالمت‌آمیز با خواهر یا برادرش است، بابت این کار از او تشکر کنید.
سعی کنید به رفتارهای مثبت کودکتان متمرکز شوید . بدین شکل رابطه‌ مثبتی بین شما و کودکتان شکل خواهد گرفت و فرزندتان نیز برای تکرار رفتارهای خوبش تلاش بیشتری خواهد کرد.

 

 

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تربیت کودک , تربیت فرزند , تنبیه کودک , تنبیه بدنی , جایگزین تنبیه بدنی , پرورش کودک , پرورش فرزند , فرزند پروری ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است