شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

چگونه یک کودک با ادب داشته باشیم
شنبه 16 مرداد 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا ,

رفتار و گفتار ما تاثیر زیادی بر روی کودک دارد ، با این شیوه های رفتاری می توانید یک کودک با ادب تربیت کنید ...

تقویت حس محبت

سعی کنید به کودکتان کمک کنید تا احساسات دیگران را بتواند ببیند و آن را تشخیص داده و به آن توجه کند

می توانید از یک آینه استفاده کنید و حالت های صورت خود و کودکتان را در آن مشاهده کرده و راجع به این حالت ها با کودک صحبت کنید . این باعث می شود تا فرزندتان زمانی که غم و یا ترس را در دیگران می بیند با آنها همدردی کند و با صحبت هایش آنها را آرام کند . با این کار به کودک خود می آموزید که باید به دیگران و احساسشان توجه داشت.

محدودیت را فراموش نکنید

در شیوه تربیتی خود هم مهربان باشید و هم محکم .
 
اگر کودک شما در فروشگاه پایش را به زمین کوبید و هرگز نتوانستید او را آرام کنید ، مهربان اما محکم او را به بیرون و به داخل ماشین ببرید . و تا زمانیکه آرام شود ، یک روزنامه بردارید و بخوانید سپس آرام به او بگویید: " الان آماده ای که به فروشگاه برگردیم ؟ "
سپس باهم به فروشگاه برگردید .

 

آموزش واقع بینی به کودک


زمانیکه شما و فرزند‌تان شخصی را می‌بینید که به‌طور مشخص در توانایی ، سن و هر مورد دیگری با شما تفاوت دارد خیلی آرام و آسان به کودک نشان دهید که تفاوت ها خیلی طبیعی هستند . این کار را بدون اشاره به جایی یا خیره شدن به کسی انجام دهید و به کودکتان یاد دهید که انسان‌ها با هم متفاوتند و باید به این تفاوت‌ها احترام بگذاریم

واکنش بیش از حد نشان ندهید


کودک زمانیکه می خواهد جلب توجه کند ، ممکن است کلمات ناخوشایندی بگوید تا شما واکنش نشان دهید و عصبانی شوید ، س
عی کنید ناراحت نشوید و به جای عصبانی شدن با او چهره به چهره شوید و آرام و محکم به او بگویید : " ما در این خانواده با یکدیگر اینطوری صحبت نمی کنیم "
سپس به او بیاموزید که چگونه چیزی را با شیوه‌ای محترمانه به دست بیاورد، برای مثال بگویید:  " زمانیکه می‌خواهی با تو بازی کنم ، کافی است که مؤدبانه به من بگویی بابا می‌خواهم الان با من بازی کنی یا برایم کتاب بخوانی ".

 از ادبیات محترمانه استفاده کنید

کودکانی که می آموزند  «لطفا» و «دست شما درد نکنه» یا «اجازه هست» بگویند، فضایی توام با ادب و نزاکت را ایجاد می‌کنند که واکنش‌های مثبتی در افراد پیرامون آنها به‌همراه خواهد داشت.

از کودک بخواهید درخواست‌هایش را محترمانه و بدون ترس بیان کند و بداند که برای انجام این درخواست‌ها ، از دیگران طلبی ندارد.

به اوبیاموزید که دیگران موظف نیستند تمام درخواست‌های ما را بپذیرند و اگر نتوانستند ، نباید عصبانی شویم . همچنین تشکر کردن را به کودکتان بیاموزید.

به کودک پاسخ‌های مؤدبانه بیاموزید

کودک از‌‌ زمانی که توانست ارتباط کلامی برقرار کند ، می‌تواند جملاتی مانند  «بفرمایید» و «متشکرم» را هم یاد بگیرد .

به او توضیح دهید که وقتی مؤدب است شما و دیگران دوست دارید به او کمک کنید، اما وقتی که دستور می‌دهد علاقه ای ندارید . توجه کنید که خود شما هم باید رفتاری محترمانه داشته باشید تا آموزشتان موثر واقع شود .
خود‌تان از واژه‌های بفرمایید و متشکرم مکرر در برابر کودک 2 ساله‌‌تان و دیگران استفاده کنید ؛ در این صورت او این کلمات را به عنوان کلمات رایج در مکالمات روزمره استفاده خواهد کرد.

 

مشارکت های اجتماعی

سعی کنید کودک خود را در جریان مشارکت های اجتماعی در همان سنین پایین قرار دهید. کودکان مسئولیتهای کوچک را دوست دارند و از انجامشان احساس غرور می کنند . این رفتارها باعث می‌شود به دیگران کمک کنند.

به عنوان مثال کودکان می‌توانند اسباب‌بازی‌ها یا لباس‌هایی را که دیگر استفاده نمی‌کنند برای اهدا به افراد نیازمند جمع کنند.
می‌توانند در روز جمع‌آوری زباله ، آشغال‌ها را از روی زمین بردارند.
روش‌های زیادی برای شرکت و حضور در جامعه وجود دارد ، با این کار فرزندتان یاد می‌گیرد که چگونه یک شهروند خوب باشد.

الگوی خوبی برای فرزندتان باشید

سعی کنید در اجرای چیزهایی که به کودک خود یاد می دهید ، نمونه خوبی باشید. تلاش برای اینکار نشان می‌دهد که شما چیزهایی که به فرزندتان می گویید را باور دارید و کودک‌تان هم آن را یاد می‌گیرد.

اگر قولی به کودکتان می‌دهید به آن عمل کنید تا فرزندتان نیز پایبندی به قول‌های خود را از شما یادبگیرد و شخص وفاداری شود

 

به کودک خود گوش دهید

همیشه صبورانه بگذارید تا کودکتان صحبت خود را به پایان برساند ، این کار خیلی ارزشمند است.
در سطح و اندازه او پایین بیایید ، در چشمانش نگاه کنید و بگذارید او بداند که به آن‌چه که می‌خواهد بگوید علاقه دارید . با این کار شما ، ترس ها از او جدا می شود و یاد می گیرد که به دیگران باید احترام گذاشت


 

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تربیت کودک , تربیت فرزند , کودک با ادب , کودک بی ادب , فرزند پروری , پرورش کودک ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است