شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

نکته های برخورد با کودک بد غذا
شنبه 19 تیر 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا ,

آیا کودک شما از آن دسته بچه هایی است که خوب غذا نمی خورد و با خوردن میوه و سبزی مشکل دارد ؟

 آیا کودک شما از آن دسته بچه هایی است که خوب غذا نمی خورد و با خوردن میوه و سبزی مشکل دارد ؟

بنابراین ممکن است منحنی رشد او دچار مشکل شده باشد . ما چند راهکار ساده ارائه می دهیم تا بتوانید کودک خود را به بهتر غذا خوردن ترغیب کنید

 

برای کودکتان برنامه غذایی داشته باشید

کودک هر 3 تا 4 ساعت باید مواد غذایی مصرف کند ، در واقع علاوه بر سه وعده غذایی به دو وعده میان غذا نیز نیاز دارد که شامل میوه می شود و باید در فواصل وعده های اصلی مصرف شود . شما باید برای غذای فرزندتان برنامه ریزی کنید تا کودک همه گروههای مواد غذایی را به صورت متوازن دریافت کند.

نیازی به تهیه غذای مجزا برای کودک نیست

این تصور که ما باید غذای جداگانه غیر از غذای خانواده برای کودک خود آماده کنیم ، یک اشتباه بزرگ می باشد که باعث دور شدن کودک از جمع خانواده شده و بدن کودک خیلی دیر به گروه های متنوع غذایی عادت می کند .

بنابراین همیشه یک وعده غذایی کامل برای همه اعضای خانواده ، هم کوچکتر ها و هم بزرگترها ، تهیه کنید و همیشه سعی کنید هنگام صرف غذا همه اعضای خانواده حضور داشته باشند ، تا کودک بتواند الگو برداری های صحیح را در کنار والدین داشته باشد . البته میان وعده های کودک از این امر مستثنا می باشد .

 

کودک را به غذا خوردن مجبور نکنید‌‌‌

شما به عنوان والدین این وظیفه را دارید که غذاهای مورد نیاز بدن کودک را فراهم کنید اما اگر کودک شما تمایلی به خوردن ندارد نباید او را مجبور به خوردن کنید زیرا اجبار به جای تمایل به خوردن ، مقاومت در کودک ایجاد می کند . پس صبر داشته باشید تا کودک آرام آرام به سمت غذا برود

.

به تدرج غذاهای جدید را به رژیم غذایی کودک وارد کنید

کودکان نسبت به غذاهای جدید واکنش سردی دارند و این امر کاملا طبیعی است زیرا نوعی ترس درونی از مواد غذایی جدید دارند و تصور می کنند که باب میلشان نیست . پس سعی کنید مواد غذایی جدید را به تدریج در رژیم غذایی خانواده بگنجانید .


همراه کودکتان آشپزی کنید

آشپزی به همراه کودک یکی از بهترین و هیجان انگیزترین راه‌های ترغیب او به خوردن غذاها است . گاهی اوقات از کودک خود بخواهید تا در آشپزی به شما کمک کند.

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تغذیه کودک , کودک بد غذا , بچه بد غذا , کودک کم خوراک , درمان کودک بد غذا , کودک بی اشتها , درمان کم اشتهایی کودک , کودک کم اشتها ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است