شعر و قصه و لالایی
کاربرگ
خلاقیت ، کاردستی و نقاشی
پرورش کودک
کودک و بازی
تغذیه و سلامت کودک
اطلاعیه های سایت
 

چگونه کودک را بدون پرخاش تربیت کنیم
سه‌شنبه 18 خرداد 1395

رده سنی : پیش از دبستان , خردسال , نوپا ,

با رفتار پرخاشگرانه پدر یا مادر با کودک تنها چیزی که بدست می آید نافرماني و لجبازي هر چه بيشتر فرزند است ... با رفتار پرخاشگرانه مادر با کودک تنها چیزی که بدست می آید نافرماني و لجبازي هر چه بيشتر فرزند است

.پرخاشگري با كودك نه تنها موثر نيست، بلكه كودك را بر سر نافرماني با شما لجبازتر كرده و او را پرخاشگر مي كند.

تنها راه تربيت كودك در هر زمينه اي تربيت بدون پرخاشگري است.

حتي اگر كودك كارهايي مي كند كه اعصاب شما را خرد كرده و شما را در منگه قرار داده و يا صبر و تحمل شما را ربوده است، بازهم بايد ملايمت پيشه كرده و پرخاشگري را كنار بگذاريد.

پس چگونه با كودك نافرمان رفتار كنيم؟

قاطعيت و ملايمت

قاطعيت يعني اينكه بر سر حرف خود با كودك بايستيد و ملايمت يعني پرخاشگري نكنيد.

مثلا كودك شما اتاق خود را مرتب نمي كند و هر بار از اين كار سر باز مي زند. شما با قاطعيت به او بگوييد:«اگر اتاقت را مرتب نكني امروز نمي تواني كارتون تماشا كني»و قاطع و مصمم برسر حرف خود بايستيد. هر چه كودك گريه كرد و بر سر خود كوبيد و جيغ و داد به راه انداخت، توجه نكنيد و به كار خود مشغول شويد. بدانيد كه اگر شما با جيغ و دادهاي او رام شويد، كودك هميشه اين كار زشت خود را تكرار مي كند تا شما رام  شويد و به اين ترتيب نقطه ضعف شما را پيدا مي كند. ولي اگر به او بي توجهي كنيد او مي فهمد كه شما با هيچ روشي رام نخواهيد شد جز آنكه كودك وظيفه خود را انجام دهد.

نگران نباشيد بي توجهي به كودك در مواقع نافرماني به او آسيبي نمي رساند . ولي بدون آنكه او متوجه باشد، او زير نظر بگيريد تا عمل نادرست و آسيب زننده اي انجام ندهد. اين را هم بدانيد كه با اين روش شما به تعداد انگشتهاي دست و بلكه كمتر از آن  جيغ و دادهاي كودكتان را تحمل خواهيد كرد .  پس از مدتي كه با كودك به اين روش رفتار شود او ياد مي گيرد كه سر و صدا و پرخاشگري نكند و براي اينكه به خواسته اش برسد بايد حرف مادر را عملي كند.

 

گردآوری : ایران تابش

برچسب ها : تربیت کودک , پرخاشگری کودک , پرخاش با کودک , کودک نافرمان , کودک لجباز ,
 

استفاده از مطالب و تصاویر فقط با ذکر منبع و لینک به سایت ایران تابش مجاز است