سینوزیت در کودکان و راههای درمان آن

سینوزیت که بیش از همه در نوجوانان رخ می دهد، التهاب جداره سینوسها (حفره های در استخوانهای اطراف بینی ) می باشد. این بیماری بیشتر در اثر عفونت به عنوان یکی از عوارض سرماخوردگی رخ می دهد.

علائم سینوزیت :

نخستین نشانه سینوزیت ممکن است علائم سرماخوردگی معمولی، همچون آبریزش بینی و سرفه باشد، که بیش از حد معمول طول بکشد.

کودک ممکن است دچار علائم زیر که مختص سینوزیت هستند نیز بشود :

– ترشح سبز مایل به زرد از بینی

– احساس پر بودن با درد در گونه ها یا گاهی پیشانی

– گاهی درد شدید در دندانهای عقبی ردیف بالا

– بعضی از کودکان مبتلا به سینوزیت ممکن است تب مداوم نیز داشته باشند.

علت سینوریت چیست؟

مخاط تولید شده در سینوسها میکروبها را به دام می اندازد. مژکهای بیرون زده از جداره سینوسها این مخاط را به بیرون می رانند تا اینکه از طریق مجراهای باریکی به درون بینی و حلق میریزد. اگر یک عفونت ویروسی، از قبیل سرماخوردگی، موجب التهاب بافتها شود، این مجراها ممكن است مسدود شوند. در نتیجه مخاط در سينوسها جمع می شود و امكان تكثير میکروبها فراهم می آید.

آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟

ظرف ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید. پزشک کودک را معاینه خواهد کرد و اگر احتمال سینوزیت برود، آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد  با درمان با آنتی بیوتیک، معمولا ظرف ۷ روز عفونت از بین می رود.

چه کمکی می توانم بکنم ؟

به کودک استامينوفن بدهید تا درد کاهش یابد، و  مایعات فراوان به او بنوشانید. بخور حاوی تنتور بنزوئین (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) اغلب انسداد بینی را به سرعت خوب میکند
مرطوب نگه داشتن هوا نیز ممکن است کمک کند

برطرف کردن انسداد بینی

به کودک بخور تنتور بنزوئین حل شده در آب جوش بدهید. مراقب باشید بخار آب کودک را نسوزاند. کاسه آب را روی زانوهای او فرار ندهید. این کار رامی توان سه بار در روز تکرار کرد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *