نحوه آموزش و برخورد با کودکان چپ دست

شما با کودک چپ دست خود چگونه برخورد می کنید؟

شما تا سن ۱۲ سالگی ممکن است به آرامی او را تشویق کنید که به جای دست‌چپ از دست‌ راست خود استفاده کند اما هرگز کودک خود را مجبور نکنید که از دست راستش استفاده کند و کلا ایجاد تغییر در فرزندتان را فراموش کنید چرا که سمت چپ کودک شما بر سمت رست غلبه دارد و شما با اصرار بیجای خود فقط اعتماد به نفس او را کاهش می‌دهید و باعث ایجاد تقابل با فرزندتان می شوید.

برخی از پزشکان معتقدند که تبدیل یک چپ دست طبیعی به راست دست می‌تواند منجر به مشکلات خواندن در فرزند شده  و احتمالا کودک دچار لکنت زبان شود ، زیرا ترجیح دست توسط همان بخشی از مغز کنترل می‌شود که مسئول گفتن ، نوشتن و خواندن است.

در هر صورت نیازی نیست نگران دست‌چپ فرزند خود باشید.

اگر چه بیشتر مردم از دست راستشان برای کارهای دستی استفاده می‌کنند ( برای مثال باز کردن درها، برش با چاقو، در دست گرفتن قیچی، برداشتن فنجان، و غیره ) ، یک فرد دست چپی هم می تواند همه این کارها را به خوبی انجام دهد .

 

در اینجا به برخی راهکارها جهت کمک به کودک چپ‌ دست شما اشاره می کنیم تا کمتر دچار مشکل شود:


۱ . همه چیز در آینده درست خواهد شد

درست است که کار کردن با دست چپ  می‌تواند کمی کارها را برای کودک شما مشکل کند، به خصوص زمانی که او تلاش می‌کند تا مهارت‌های دستی جدید مانند برش و نوشتن را بیاموزد و یا زمانی که می خواهد ورزش هایی مانند تنیس و پینگ پنگ را یاد بگیرد، اما فراموش نکنید که  چپ دست بودن یک نقص یا ناتوانی نیست.

فرزند شما سه یا چهار سال دیگر با همه چیز سازگار خواهد شد.

 

۲ . دیدگاه مثبتی از چپ دست بودن فرزندتان داشته باشید

به چپ دست بودن به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز فرزندتان نگاه کنید که او را به کودکی منحصر به فرد تبدیل می‌کند.

و همچنین به شما فرصتی برای یادگیری در مورد جهان از نقطه‌ نظر یک کودک چپ‌دست می‌دهد. ( اگر تجربیات بدی درباره چپ‌ دست بودن در مدارس قدیم دارید، این تصاویر منفی را به طور کامل از ذهن خود بیرون کنید ).

 

۳ . با او وفق پیدا کنید

زندگی را برای فرزند چپ دستتان آسان‌تر کنید.

برای مثال، در سنین پایین وسایل مورد نیازش را در سمت چپ او قرار دهید تا او نیازی نداشته باشد که برای برداشتن دور خودش بچرخد ، این شامل دادن اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌ها و همچنین گذاشتن کارد و چنگال برای غذا خوردن نیز می‌شود.

شما همچنین می‌توانید برایش قیچی های ویژه بخرید که برای استفاده با دست سمت چپ به جای سمت راست طراحی شده‌اند؛ این کار به او کمک می‌کند مهارت‌های برش را آسان‌تر کسب کند.

 

۴ . دستاوردهای فرزندتان را تحسین کنید

وقتی او یک پازل دشوار را کامل کرد، او را غرق تحسین کنید، تشویقش کنید تا برج بلندتری را با لگوهایش بسازد

هرگز به فرزندتان نگویید که او به خاطر چپ دست بودنش مشکل دارد و فقط و فقط او را بابت کارهایش تشویق کنید

این باعث می‌شود که هر گونه نگرانی بالقوه ای که ممکن است در مورد چپ‌ دست  بودن داشته باشد، کاهش یابد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *